w Akademii Rodzinnej Humanitas ruszył nowy projekt
STRATEGICZNA PROFILAKTYKA SYSTEMOWA
Projekt profilaktyki systemowej realizowany przez Fundację Humanitas, dofinansowane w ramach
Rządowego Programu na lata 2014 - 2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”
Celem projektu jest budowanie w środowisku dziecka skutecznego systemu ochronnego wobec ryzyka przemocy, uzależnień i innych zagrożeń.
w ramach projektu:
prowadzone będą treningi, warsztaty i sympozja dla rodziców małych dzieci. Celem tych działań jest rozwijanie umiejętności
Superwizorzy rodzinni będą wspomagać rodziców w modelowaniu ich umiejętności i wykorzystywaniu w relacji z dzieckiem.wychowawczych rodzica, które umożliwią mu stworzenie bezpiecznych warunków dla rozwoju dziecka.
Będziemy prowadzić e-edukację rodzin i opiekunów w zakresie profilaktyki systemowej rodziny.
ZAPRASZAMY
szczegóły niebawem
___________________________________________________________
Autor artykułu: Prema Dharmin
Źródłó: Notatki z wykładów o terapii i uzdrawianiu z depresji P.D.
Tekst źródłowy opublikowany na: http://www.eioba.pl/a75458/depresja_czym_jest_i_jak_leczyc
Czym jest Depresja? Depresja jest najczęściej występującym zaburzeniem psychicznym. Szybkimi krokami nadchodzi jesień - czas najbardziej depresyjny - warto przygotować się na odparcie depresji zanim uderzy w nas wraz z jesienną aurą!
TERAPIA HOLISTYCZNA
Terapia holistyczna obejmuje wiele aspektów ludzkiej istoty starając się rozważyć wszystkie możliwe czynniki wywołujące cierpienie, a także wszystkie możliwe metody i środki pomocne w usunięciu dolegliwości i wyzdrowieniu. Postrzega się człowieka całościowo, uwzględnia jego życiowe doświadczenia i traumy, bada współzależności pozornie nieistotne, które jednak mogą mieć subiektywne znaczenie dla psychiki pacjenta i jego mobilności życiowej. Uwzględnia się tak tradycyjnie sprawdzone przez wieki metody kuracji, zioła czy mikstury jak i nowoczesne odkrycia i wynalazki medyczne z zakresu najnowszej techniki. Jest to zgodne z zasadą najwyższego dobra jakim jest zdrowie pacjenta i uleczenie z cierpienia!
CZYM JEST DEPRESJA?
Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym. Dotyczy to zarówno populacji ogólnej jak i osób zgłaszających się do psychiatrów lub lekarzy ogólnych. Roczna chorobowość w populacji osób dorosłych wynosi 6-12%, wśród osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga 15%. Najbardziej obciążoną grupą są pacjenci szpitali i pensjonariusze domów opieki społecznej - 25-50% z nich doznaje depresyjnych zaburzeń nastroju. Wysoka podatność na depresje cechuje też więźniów oraz bezrobotnych. Niewątpliwie problem ten wyraźnie narasta w ciągu ostatnich kilkunastu lat przełomu II/III tysiąclecia e.ch. Po 50 roku życia depresja stanowi jedną z głównych przyczyn hospitalizacji kobiet i mężczyzn.
Z danych przedstawionych przez Światowa Organizacje Zdrowia wynika, że w chwili obecnej depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Kobiety chorują 2-3 razy częściej niż mężczyźni. Zauważane obecnie wyższe wskaźniki rozpowszechnienia depresji w porównaniu z danymi sprzed lat to wynik poszerzenia kryteriów diagnostycznych, większej wykrywalności stanów depresyjnych ale również rzeczywistego wzrostu zachorowań. Ten ostatni jest spowodowany między innymi wydłużeniem średniego okresu życia populacji, większego rozpowszechnienia środowiskowych czynników patogennych (przemiany ustrojowe, migracje ludności, brak poczucia bezpieczeństwa, osamotnienie) oraz wzrostem ilości związków chemicznych mających działanie depresjogenne, w tym niektórych leków, także psychotropowych! Rosnące rozpowszechnienie chorób afektywnych i w efekcie szkodliwe następstwa tego faktu sprawiają, ze wzrasta zainteresowanie tymi chorobami zarówno w kontekście medycznym jak i społecznym.
Podstawowym problemem jest śmiertelność związana z depresyjnymi zaburzeniami nastroju. Statystyki dowodzą, ze przyczyną zgonu u około 25% pacjentów z depresją jest samobójstwo. Umiejętność oceny ryzyka samobójstwa winna być zatem wśród lekarzy tak oczywista jak umiejętność reanimacji. Ta wiedza bowiem często decyduje o losach chorego na depresję.
Czytaj dalej:
http://www.psychologia.apl.pl/index.php/czytelnia/psychologicznie/16-depresja-czym-jest-i-jak-leczyc?showall=1